wtorek, 5 kwietnia 2016

Bieganie w parze

Myślę, że około 95% biegaczy odbywa treningi w samotności. Ma to mnóstwo zalet, ale czasem naprawdę warto rozejrzeć się za potencjalnym partnerem treningowym. Nikt nie każe biegać Wam wspólnie na każdym treningu, róbcie to choćby 2 razy w miesiącu.

Jakie są zalety biegania z partnerem?


1. Coś nowego
Przede wszystkim jest to powiew świeżości. Jeśli biegasz kilka razy w tygodniu po tych samych ścieżkach, o tej samej porze, to rutyna naprawdę może dać Ci się we znaki. Biegnąc z kimś przy wolniejszych treningach będziesz zajęty rozmową, a przy szybszych skoncentrujesz się na trzymaniu dobrego tempa.

2. Działa lepiej jak budzik
Jeśli codziennie rano wyłączasz pięć budzików i nawet to nie jest w stanie wywabić Cię z łóżka, to bieganie z drugą osobą jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Umów się poprzedniego dnia, kiedy poczujesz przypływ motywacji treningowej, a potem odłóż komórkę i nawet nie próbuj odwołać tego spotkania! Czasem, gdy umawiam się z przyjaciółką na trening z rana, spotykamy się i pierwsze zdania jakie padają to: Jak mi się nie chce. Gdybym się z tobą nie umówiła, w życiu bym nie wstała.

3. Mocny akcent
Wspólne bieganie to wspaniała okazja do zrobienia mocnego treningu, jeżeli Twój partner jest od Ciebie trochę szybszy i na ogół nie możesz za nim nadążyć. Umówcie się jakie tempo będziecie utrzymywać po rozgrzewce i starajcie się go pilnować. Jeśli trzeba stopuj lekko partnera, ale Ty w zamian staraj się nie odstawać. 

4. Bezpieczeństwo
Jeśli biegasz po zmroku i dodatkowo nie koniecznie po bardziej uczęszczanych ulicach, to partner znacząco poprawi Twoje bezpieczeństwo. Nie będziesz musiał rozglądać się za "podejrzanymi typami", a może nawet zapuścicie się w ciemne uliczki, których do tej pory unikałeś.

5. Oszczędność czasu
Ten punkt chyba bardziej dotyczy kobiet, ale mężczyźni też na pewno chętnie zobaczą się z kumplem. Jeśli nie robicie mocnego treningu, podczas biegu możecie porozmawiać i nadrobić zaległości. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i rzadko mamy czas na spotkanie ze znajomymi. Wspólny trening to idealne rozwiązanie, aby spędzić trochę czasu razem.

Jak widzicie, bieganie z drugą osobą może być świetnym motywatorem, gwarancją bezpieczeństwa, a także możliwością spędzania czasu ze znajomymi. Musicie pamiętać, aby Wasz poziom był dość podobny, w przeciwnym razie oboje tylko się nadenerwujecie i nikt nie zrobi zakładanego treningu. Ten szybszy będzie stopowany i wyjdzie mu wolne rozbieganie, a ten wolniejszy cały czas poganiany, zamiast rozbiegania zrobi bieg tempowy. Dlatego jeśli znacząco różnicie się poziomem zaawansowania, umawiajcie się wcześniej jaki typ treningu wykonujecie.

Biegacie samotnie, czy w grupie? Uważacie, że trening w pojedynkę jest bardziej efektywny? Piszcie w komentarzach i dzielcie się swoimi opiniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz